Kullanım Klavuzu


KULLANIM KILAVUZU

 

SATICILAR BÖLÜMÜ

Pi Dünya “Plastik Hammadde İhale Dünyası”na üyeliği tarafımızdan onaylanan Satıcı firmalar uygulamayı ve web sitesini işlevli kullanabilmeleri için başlangıçta yapması gereken zorunlu bazı adımlar bulunmaktadır.

FİRMA AYARLARI

1 Adım - Profil Görüntüle/Düzenle: Üye girişi ile uygulamadaki ya da web sitesindeki sayfasına giriş yapan Satıcı firma Kullanıcı Ayarları bölümünde yer alan Firma Bilgilerim ve Yetkili Kişi Bilgileri’nde eksik kalan kısımları tamamlamalıdırlar. Pi Dünya’ya üyelik kurumsal üyelik olduğu için Firma Adı, Yetkili Kişi Adı Soyadı ve E-posta adresinde değişiklik yapamazlar. İlgilendiğim Ürün Grupları Güncelle bölümünde Alıcılar tarafından sisteme kaydedilen hangi ürün grubundaki hammadde taleplerinin gelmesini istiyorlarsa ilgili ürün grubunu seçerek kaydetmelidirler. Bu bölümde ürün grubu seçilip kaydedilmezse hiçbir Hammadde Talebi bildirimi ya da talep detayı Satıcı’ya ulaşmaz. Bu yüzden bu bölümde mutlaka satışını yaptığınız ürün adları seçilmelidir. Bu bölümdeki değişiklikleri sadece “İşlem Yetkilisi” yapabilir.

2 Adım Kullanıcılar: Siteye üyelik işlemi gerçekleştiren Firma Yetkilisi otomatik olarak sistem tarafından “İşlem Yetkilisi” olarak atanır. Üye Firma Yetkilisi bu sayfada eğer isterse Siteyi kullanma yetkisine sahip firmasından üç ek kullanıcı daha seçebilir. Üç ek kullanıcının, izin verilen içerikleri sadece görüntüleme yetkisi vardır. Satıcı firma yetkilisi, İşlem Yetkisi’ni eğer isterse sadece kendisinin de dâhil olduğu dört kişiden 1 kişiye verebilecektir. Firma Yetkilisi’nin kendisi dışında firmasından İşlem Yetkilisi olarak tayin etmek istediği kişinin bilgilerini Yağmur Fuarcılık’a yazılı olarak iletmesi gerekmektedir. Yağmur Fuarcılık Firma Yetkilisi’nin isteği doğrultusunda İşlem Yetkilisi olarak tayin ettiği kullanıcı ile ilgili gerekli işlemleri gerçekleştirir. Firma Yetkilisi’nin İşlem Yetkisi’ni firmasından başka bir kişiye vermesi halinde Firma Yetkilisi kullanıcı statüsüne düşer.  

İşlem yetkisi, şu görev ve yetkileri kapsar;

Tekliflerle ilgili olarak: Bilgi güncelleme, hammadde talep detaylarını görme, talebe teklif verme, teklifle ilgili yazışma yapma, onaylama, reddetme, teklif iptali gibi her tür işlem.

Arzlarla ilgili olarak: Bilgi güncelleme, arz girme, arza gelen siparişleri onaylama, reddetme, arzı kaldırma yetkisi. Arz girebilmek için ödeme satın alma yetkisi.

Pi Dünya uygulaması ile ilgili olarak; Ücretli abonelik işlemleri ile ilgili ödeme ve satın alma yetkisi.

Kullanıcılar ise; Üye Satıcı firmanın sayfasında yer alan hammadde taleplerini, verilen teklifleri, teklif yazışmalarını, firmasının sisteme kaydedilen hammadde arzlarını, arzlarına gelen siparişleri, sipariş yazışmalarını, mesajları ve bildirimlerin detaylarını sadece görebilirler. Herhangi bir işlem yapamazlar.

Abonelik Bilgilerim: Bu bölümde Üyelik ve/veya Abonelik bilgileriniz bulunur. Satıcı firma İşlem Yetkilisi bu bölümden kredi kartı veya banka havalesi ile Teklif ver Abonelik Kredi, Arz İlanı ve Piyasa Vitrini satınalma işlemini gerçekleştirebilir. Teklif ver Abonelik ilk 6 ay boyunca ücretsizdir.

Parola Değiştir: Bu bölümde hem İşlem Yetkilisi hem de Kullanıcılar Parolalarını yenileyebilirler.

UYGULAMADA YER ALAN BÖLÜM DETAYLARI

Teklif Ver: Bu bölüme plastik üreticileri (Alıcılar) tarafından sisteme girilen sadece ilgilendiğiniz ürün gruplarına ait Hammadde Talepleri gelmektedir. İlgilendiğiniz Ürün Grupları’nı Kullanıcı Ayarları menüsünde yer alan Profil Düzenle bölümünde “İlgilendiğim Ürün Grupları” sekmesinde yer alan ürün grupları listesinden seçerek oluşturabilirsiniz. Ürün gruplarında herhangi bir seçim yapmazsanız bu bölüme hiçbir hammadde talebi düşmeyecektir. Bu bölümde yer alan taleplere Teklif Ver butonunu tıkladıktan sonra gelen sayfada yer alan Hammadde Talep Detayında fiyat ve teslim süresi ile birlikte teklif verebilirsiniz. Dilerseniz mesaj bölümüne not ekleyerek yazışma yapabilirsiniz. Verdiğiniz teklif bilgisi sistem tarafından anında talebi giren Alıcı firmasına bildirim ve mesaj olarak ulaştırılır.

Filtre bölümünde Hammadde Talepleri’ni ürün grubuna, tarihe ve talep durumuna göre olmak üzere üç şekilde filtreleyebilirsiniz. Filtrede yer alan Açık sekmesi sistemde teklif verilebilecek Hammadde Talepleri’ni göstermektedir. Kaldırıldı sekmesinde Alıcı tarafından ya da talep süresi dolduğunda sistemden kaldırılan Hammadde Talepleri gösterilmektedir. Kapatıldı (Satış) sekmesi satışa dönen Hammadde Talepleri’ni göstermektedir. Kaldırılan ve Kapatılan taleplere teklif verilemez.

Satıcı firmalar ücretsiz deneme süreleri boyunca sınırsız olarak Hammadde Talepleri’ne teklif verebilirler. 6 aylık deneme süresi bittikten sonra teklif veremezler. Teklif verebilmek için uygulamaya ücretli abone olmaları gerekmektedir.

Tekliflerim: Bu bölümde Hammadde Talepleri’ne verdiğiniz tekliflerin detayını görebilirsiniz. Alıcı firma ile mesajlaşabilir ve karşılıklı yazışmalarınızı bu bölümden takip edebilirsiniz. Ayrıca bu bölümden isterseniz Alıcı firmaya verdiğiniz teklifi iptal edebilirsiniz. İptal ettiğiniz teklif bilgisi anında sistem tarafından Alıcı firmasına bildirim olarak ulaşır.

Filtre bölümünde Teklif durumu, Firma adı, Tarih ve Ürün grubuna göre verdiğiniz teklifleri filtreleme ve sıralama yapabilirsiniz. Teklif durumu filtresinde bulunan Onaylanan sekmesinde Alıcı tarafından onaylanan teklifleriniz gösterilir. Onaylanmayan sekmesinde Alıcı tarafından onaylanmayan teklifleriniz gösterilir. İptal Ettiklerim sekmesinde sizin iptal ettiğiniz teklifleriniz gösterilir. Açık sekmesinde ise Alıcı firmaların taleplerine verdiğiniz teklifleriniz gösterilir.

Hammadde Talepleri: Bu bölümde sisteme Alıcılar tarafından bırakılan tüm ürün gruplarındaki Hammadde Talepleri listelenir. Bu bölümde ilgilenmediğiniz ürün grubundaki taleplerde talep yapan firma adını göremez, teklif veremezsiniz. Hammadde Talebi’ne teklif verebilmeniz için İlgilendiğiniz Ürün Grupları’nı güncellemeniz gerekmektedir.

Arz Yap: Bu bölümde Satıcı firmalar eğer isterlerse Kullanıcı Ayarları menüsünde yer alan Abonelik Bilgileri sayfasından Arz İlanı Satın alma bölümünden ücretli olarak kredi kartı ya da havale yöntemi ile Arz İlanı satın alabilirler. Ürün Grubu, Ürün Açıklaması, Fiyat ve Teslim süresi girerek Arz ilanını oluşturabilirsiniz. Arz ilanınız sistem tarafından ödemesi onaylandıktan sonra hem web sitesinde hem de mobil uygulamada Alıcılar Ana Sayfasında yer alan Hammadde Arzları bölümünde yayınlanır. Ayrıca aynı anda ürünle ilgili Alıcı firmalara bildirim olarak gönderilir. Satıcı’nın sisteme girdiği Hammadde Arz bilgilerini üye olmayan firmalar sadece ürün adı, tarih ve teslim süresi olarak görebilirler. Firma adınızı ve Arz fiyatını göremezler. Üye Alıcı firmalar ve Yağmur Fuarcılık tüm Arz Detayını görebilir. Üye Satıcı firmalar ise firma adı, ürün adı ve teslim süresi detaylarını görebilirler. Arz fiyatınızı göremezler.

Satıcı firma bu şekilde girdiği Arz’a sipariş alabilir, yazışma ve satış yapabilir. Bir Arz’ın sistemde/uygulamada yayınlanma süresi 1 (bir) aydır. Süresi dolan Arz’lar eğer Satıcı tarafından kaldırılmasa bile sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır.

Satıcı firma yeni girdiği Hammadde Arz’ında bir hata olması halinde yayınlandıktan sonraki 1 saat içerisinde ve 1 kere olmak üzere Ürün Adı’nı değiştiremeden Arzlarım bölümünden güncelleyebilir. Güncellenen Hammadde Arz’ı tekrar Alıcı firmalara sistem tarafından bildirim olarak ulaştırılır. Aynı zamanda Hammadde Arzları listesinde de güncellenmiş hali yayınlanır.

Satıcı firmaların 6 aylık deneme sürelerinde ücretsiz Hammadde Arz’ı kaydetmek dâhil edilmemiştir. Hammadde Arz’ı kaydetmek ücretlidir.

Siparişlerim: Bu bölümde Satıcı firmaların sisteme/uygulamaya girdikleri Hammadde Arz’larına Alıcı firmalar tarafından gelen siparişler gösterilir. Satıcı firması bu bölümde sipariş veren Alıcı firması ile yazışabilir, siparişi onaylayabilir ya da reddedebilir. Satıcı tarafından onaylanan, reddedilen ya da Alıcı’ya gönderilen mesajlar anında Alıcı firmaya bildirim olarak sistem tarafından gönderilir.

Filtre bölümünde siparişlerini; Sipariş durumu, Ürün grubu ve Tarihe göre filtreleme ya da sıralama yapabilir. Filtrede yer alan Onaylanan sekmesi seçildiğinde Satıcı firmanın onaylamış olduğu siparişler gösterilir. Reddettiklerim sekmesi seçildiğinde Satıcı firmanın reddettiği siparişler gösterilir. Alıcı İptalleri sekmesinde ise Alıcı firması tarafından iptal edilen siparişler gösterilir. Açık sekmesinde ise Alıcı tarafından verilen siparişleriniz gösterilir.

Arzlarım: Bu bölümde Satıcı firmaların sisteme/uygulamaya kaydettikleri Arzların listesi gösterilir. Satıcı firmalar eğer isterlerse Hammadde Arzını yayınlandıktan sonra 1 saat içerisinde ve 1 kere olmak üzere Ürün Adı’nı değiştiremeden bu bölümde yer alan Arz Güncelle bölümü ile güncelleyebilir. Hammadde Arzının sistemde/uygulamada yayınlanma süresi 1 aydır. Satıcı firma isterse Arzını süresi dolmadan bu bölümden kaldırabilir. 1 ay yayınlanma süresi dolan Arzlar Satıcı firma tarafından kaldırılmasa bile sistem tarafından kaldırılır. Satıcı firmalar Arz’ı ile ilgili siparişleri süresi tamamlandığında mutlaka Arz Kaldır işlemini yapmalıdırlar. Satıcı firmaların Kaldırılan Arz’ları Alıcılar sayfalarında yer alan Hammadde Arzları bölümünde Açık olarak yayınlanmaz ve sipariş alamazlar.

Bu bölümde Açık Arzlar ve Geçmiş Arzlar olarak iki bölüm yer almaktadır. Açık Arzlar bölümünde sistemde aktif olarak yayınlanan arzlarınız gösterilmektedir. Geçmiş Arzlar bölümünde ise yayında olmayan geçmiş arzlarınız listesi gösterilmektedir. Her iki bölümde Satıcı firmalar Arzlarını Ürün grubu ve Tarihe göre filtreleyebilir veya sıralayabilir.

İlanımı Öne Çıkar: Bu bölümde Satıcı firmalar eğer isterlerse Arz İlanımı Öne Çıkar bölümünden ücretini ödeyerek sistemde/uygulamada yayınlanmakta olan herhangi bir arzını Alıcılar Ana sayfasında yer alan Piyasa Vitrini bölümünde öne çıkarabilir ve yayınlayabilirler. Sistemde olan her bir arzı için ayrı ödeme yapması gerekmektedir. Ödeme işlemini kredi kartı ya da havale olarak gerçekleştirebilirler. Ödeme bilgisi Yağmur Fuarcılık tarafından onaylandıktan sonra ilgili bölümde yayınlanmaya başlar. Yayınlanma süresi Arz süresi ile aynıdır.

Bildirimler: Bu bölüme ilgilendiğiniz ürün gruplarına ait yeni hammadde talepleri ve hammadde arzlarınıza ait siparişleriniz ile ilgili bildirimler gelmektedir.

Mesajlar: Bu bölüme hammadde taleplerine verdiğiniz teklifler ve hammadde arzlarınızla ilgili sipariş mesajlarınız gelmektedir.

WEB SİTESİ VE MOBİL UYGULAMA KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAYLAR

1-      Pi Dünya web sitesi ve mobil uygulamasında Alıcı ve Satıcı firmaların sadece firma isimleri görünür. Hiçbir şekilde Adres, Telefon, Yetkili Kişi adı gibi firmaya ait iletişim bilgileri yayınlanmaz. Hem Satıcı hem Alıcı firmalar talep, sipariş, arz ve teklif yazışmalarını ilgili bölümlerdeki mesajlaşma bölümü ile yürüterek iletişim bilgilerini buradan karşı firmaya verebilirler.

2-      Satıcı üye veya abone firmalarının web sitesi/mobil uygulama içerisinde Alıcı firmaya verdiği Teklif fiyatını/detayını sadece muhatap olduğunuz Alıcı firma görebilir. Diğer firmalar (Alıcı ya da Satıcı) verdiğiniz teklifi göremez.

3-      Satıcı üye veya abone firmalarının web sitesi/mobil uygulama içerisinde Alıcı firma ile arasında geçen yazışmaları sadece mesajı gönderdiğiniz Alıcı firması görebilir. Diğer firmalar ve Yağmur Fuarcılık yazışmalarınızı göremez.

4-      Satıcı üye veya abone firmaların web sitesi/mobil uygulama içerisinde yayınladığı Hammadde Arzlarına ait Satış bilgileri üye Alıcı firmalarının Ana Sayfasında yer alan “Hammadde Arzları” başlığı altındaki Satışlar filtresinde satış fiyatı olmadan firma adı, ürün adı, satış miktarı ve arz tarihi olarak yayınlanır. Bu bölümü sadece Üye Alıcı firmalar görebilir. Üye olan veya olmayan Satıcı firmalarının Satışlar bölümünü görme ya da filtreleme yapma izni yoktur. Üye Satıcı firmalar sadece bu bölümde Açık olan Arzları satış fiyatı olmadan görebilirler.

                                   -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ALICILAR BÖLÜMÜ

Pi Dünya “Plastik Hammadde İhale Dünyası”na üyeliği tarafımızdan onaylanan Alıcı firmaların uygulamayı ve web sitesini işlevli kullanabilmeleri için başlangıçta yapması gereken zorunlu bazı adımlar bulunmaktadır.

FİRMA AYARLARI

1 Adım - Profil Görüntüle/Düzenle: Üye girişi ile uygulamadaki ya da web sitesindeki sayfasına giriş yapan Alıcı firma Kullanıcı Ayarları bölümünde yer alan Firma Bilgilerim ve Yetkili Kişi Bilgileri’nde eksik kalan kısımları tamamlamalıdırlar. Pi Dünya’ya üyelik kurumsal üyelik olduğu için Firma Adı, Yetkili Kişi Adı Soyadı ve E-posta adresinde değişiklik yapamazlar. İlgilendiğim Ürün Grupları Güncelle bölümünde Satıcılar tarafından sisteme kaydedilen hangi ürün grubundaki hammadde arzlarının gelmesini istiyorlarsa ilgili ürün grubunu seçerek kaydetmelidirler. Bu bölümde ürün grubu seçilip kaydedilmezse hiçbir Hammadde Arz’ı bildirimi ya da Arz detayı Alıcı’ya ulaşmaz. Bu yüzden bu bölümde mutlaka alım yaptığınız ürün adları seçilmelidir. Bu bölümdeki değişiklikleri sadece “İşlem Yetkilisi” yapabilir.

2 Adım Kullanıcılar: Siteye üyelik işlemi gerçekleştiren Firma Yetkilisi otomatik olarak sistem tarafından “İşlem Yetkilisi” olarak atanır. Üye Firma Yetkilisi bu sayfada eğer isterse Siteyi kullanma yetkisine sahip firmasından üç ek kullanıcı daha ekleyebilir. Üç ek kullanıcının, izin verilen içerikleri sadece görüntüleme yetkisi vardır. Alıcı firma yetkilisi, İşlem Yetkisi’ni eğer isterse sadece kendisinin de dâhil olduğu bu dört kişiden 1 kişiye verebilecektir. Firma Yetkilisi’nin kendisi dışında firmasından İşlem Yetkilisi olarak tayin etmek istediği kişinin bilgilerini Yağmur Fuarcılık’a yazılı olarak iletmesi gerekmektedir. Yağmur Fuarcılık Firma Yetkilisi’nin isteği doğrultusunda İşlem Yetkilisi olarak tayin ettiği kullanıcı ile ilgili gerekli işlemleri gerçekleştirir. Firma Yetkilisi’nin İşlem Yetkisi’ni firmasından başka bir kişiye vermesi halinde Firma Yetkilisi Kullanıcı statüsüne düşer.  

İşlem yetkisi, şu görev ve yetkileri kapsar;

Taleplerle ve Tekliflerle ilgili olarak: Talep bilgisi güncelleme, talep girme, teklife cevap verme, teklifle ilgili yazışma yapma, satınalmayı onaylama, teklifi reddetme, talep kapatma-kaldırma gibi talep ve tekliflerle ilgili her tür işlem.

Arzlarla ilgili olarak: Arza sipariş verme, siparişi iptal etme, yazışma yetkisi. Arz ve siparişler ile ilgili her türlü işlem.

Pi Dünya uygulaması ile ilgili olarak; Ücretli abonelik işlemleri ile ilgili ödeme ve satın alma yetkisi.

Kullanıcılar ise; Üye Alıcı firmanın sayfasında yer alan hammadde taleplerini, talebine verilen teklifleri, teklif yazışmalarını, hammadde arzlarına verdiği siparişleri, yazışmalarını, mesajları ve bildirimlerin detaylarını sadece görebilirler. Herhangi bir işlem yapamazlar.

Abonelik Bilgilerim: Bu bölümde Üyelik ve/veya Abonelik bilgileriniz bulunur. Alıcı firma İşlem Yetkilisi bu bölümden kredi kartı veya banka havalesi ile Aboneliğini yenileyebilir.

Parola Değiştir: Bu bölümde hem İşlem Yetkilisi hem de Kullanıcılar Parolalarını yenileyebilirler.

UYGULAMADA YER ALAN BÖLÜM DETAYLARI

Talep Gir: Bu bölümde Alıcı firmalar Ürün Grubu, Ürün Açıklaması, Miktar ve Teslim süresi girerek Hammadde Talebi oluşturabilirler. Hammadde talebiniz hem web sitesinde hem de mobil uygulamada Satıcılar Ana Sayfasında yer alan Hammadde Talepleri ve Teklif Ver bölümünde yayınlanır. Ayrıca aynı anda ürünle ilgili Satıcı firmalara bildirim olarak gönderilir. Alıcı’nın sisteme girdiği Hammadde Talep bilgilerini üye olmayan firmalar sadece ürün adı, tarih ve teslim süresi olarak görebilirler. Firma adınızı göremezler. Üye Satıcı firmalar ve Yağmur Fuarcılık tüm Talep Detayını görebilir. Üye Alıcı firmalar ise firma adınızı web sitesi Satıcılar Ana sayfası orta bölümde bulunan kısa listede talep bilgileriniz yayınlanıyorsa görebilirler. Bu liste haricinde firma adınızı göremezler.

Alıcı firma bu şekilde girdiği Hammadde Talebi’ne Satıcı firmalardan teklif alabilir, yazışma ve satınalma gerçekleştirebilir. Bir Talebin sistemde/uygulamada yayınlanma süresi 3 (üç) haftadır. Süresi dolan Talepler Alıcı tarafından kaldırılmasa bile sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır.

Alıcı firma yeni girdiği Hammadde Talep bilgilerinde bir hata olması halinde yayınlandıktan sonraki 1 saat içerisinde ve 1 kere olmak üzere Ürün Adı’nı değiştiremeden Taleplerim bölümünden güncelleyebilir. Güncellenen Hammadde Talebi tekrar Satıcı firmalara sistem tarafından bildirim olarak ulaştırılır. Aynı zamanda Hammadde Talepleri listesinde de güncellenmiş hali yayınlanır.

Alıcı firmalar ücretsiz deneme süreleri boyunca sınırsız olarak hammadde talebi girebilirler. 6 aylık deneme süresi bittikten sonra hammadde talebi giremezler. Talep girebilmek için uygulamaya ücretli abone olmaları gerekmektedir.

Satın Al/Teklifler: Bu bölümde Hammadde Taleplerinize Satıcı firmalar tarafından verilen tekliflerin detayını görebilirsiniz. Satıcı firma ile mesajlaşabilir ve karşılıklı yazışmalarınızı bu bölümden takip edebilirsiniz. Ayrıca bu bölümden isterseniz Satıcı firmadan aldığınız teklifi Onaylayabilir ya da Reddedebilirsiniz. Onaylanan ya da Reddedilen teklif bilgisi anında sistem tarafından Satıcı firmasına bildirim olarak ulaşır.

Bu sayfada Bekleyenler ve Tümü olarak iki bölüm bulunmaktadır. Bekleyenler bölümü Açık tekliflerin bulunduğu yerdir. Tümü bölümü ise firmanıza verilen tüm tekliflerin bulunduğu alandır. Bu bölümün Teklif Filtresi kısmında teklifleri Durum, Tarih ve Ürün Grubu olarak sıralayabilirsiniz. Teklif durumu filtresinde bulunan Onaylanan sekmesinde sizin tarafınızdan onaylanan teklifleriniz gösterilir. Reddedilen sekmesinde sizin tarafınızdan onaylanmayan teklifleriniz gösterilir. Satıcı İptalleri sekmesinde Satıcı’nın iptal ettiği teklifler gösterilir. Açık sekmesinde ise Satıcı firmaların taleplerinize verdiği ve herhangi bir işlem yapmadığınız teklifleriniz gösterilir.

Taleplerim: Bu bölümde Alıcı firmaların sisteme/uygulamaya kaydettikleri Hammadde taleplerinin listesi gösterilir. Alıcı firmalar eğer isterlerse Hammadde talebini yayınlandıktan sonra 1 saat içerisinde ve 1 kere olmak üzere Ürün Adı’nı değiştiremeden bu bölümde yer alan Talep Güncelle bölümü ile güncelleyebilir. Hammadde Talebinin sistemde/uygulamada yayınlanma süresi 3 haftadır. Alıcı firma isterse Hammadde Talebini süresi dolmadan bu bölümden kaldırabilir.  Ya da Satınalmayı Onayla ile talebini kapatabilir. Satınalmayı Onayla butonuna tıklandığında hangi Satıcı firmanın talebine gelen teklifini kabul edip satınalma gerçekleştiriyorsa o firmanın teklifini seçerek talebini kapatabilir.  3 hafta yayınlanma süresi dolan Hammadde Talepleri Alıcı firma tarafından kaldırılmasa ya da Satış onayı ile kapatılmasa bile sistem tarafından otomatik olarak kaldırılır. Alıcı firmalar talebi ile ilgili satınalma işlemlerini tamamlandığında mutlaka Talebi Kaldır ya da Satınalmayı Onayla işlemini yapmalıdırlar. Alıcı firmaların Kaldırılan ya da Kapatılan Talepleri Satıcılar sayfalarında yer alan Hammadde Talepleri bölümünde Açık olarak yayınlanmaz ve teklif alamazlar.

Bu bölümde Alıcı Firmalar isterlerse Filtre bölümünde Kaldırılan, Kapatılan (Satış) ve Açık taleplerini ürün grubuna göre sıralayabilirler.

Hammadde Arzları: Bu bölümde sisteme Satıcılar tarafından bırakılan tüm ürün gruplarındaki Hammadde Arzları listelenir. Bu bölümde ilgilenmediğiniz ürün grubundaki arzlarda, arz yapan firmaya sipariş veremezsiniz. Hammadde Arzına sipariş verebilmeniz için İlgilendiğiniz Ürün Grupları’nı güncellemeniz gerekmektedir.

Arz’a Sipariş Ver: Bu bölüme Satıcılar tarafından sisteme girilen sadece ilgilendiğiniz ürün gruplarına ait Hammadde Arzları gelmektedir. İlgilendiğiniz Ürün Grupları’nı Kullanıcı Ayarları menüsünde yer alan Firma Bilgilerimi Güncelle bölümünde “İlgilendiğim Ürün Grupları” sekmesinde yer alan ürün grupları listesinden seçerek oluşturabilirsiniz. Ürün gruplarında herhangi bir seçim yapmazsanız bu bölüme hiçbir Hammadde Arz bilgisi düşmeyecektir. Bu bölümde yer alan Hammadde Arzlarına Sipariş Ver butonunu tıkladıktan sonra gelen sayfada yer alan Sipariş Oluştur detayında miktar ve teslim süresi ile birlikte sipariş verebilirsiniz. Dilerseniz mesaj bölümüne not ekleyerek yazışma yapabilirsiniz. Verdiğiniz sipariş bilgisi sistem tarafından anında Hammadde Arzını giren Satıcı firmasına bildirim ve mesaj olarak ulaştırılır.

Filtre bölümünde Hammadde Arz’larını ürün grubuna ve arz durumuna göre, Sırala bölümünde tarihe ve firma adına göre sıralayabilirsiniz. Filtrede yer alan Açık sekmesi sistemde sipariş verilebilecek Hammadde Arzlarını göstermektedir. Kaldırıldı sekmesinde Satıcı tarafından ya da arz süresi dolduğunda sistemden kaldırılan Hammadde Arzları gösterilmektedir. Satışlar sekmesi satışa dönen Hammadde Arzlarını göstermektedir. Kaldırılan ve Satış olan arzlara sipariş verilemez.

Alıcı firmalar ücretsiz deneme süreleri bittikten sonra da Hammadde Arz’larına sipariş verebilirler. Bunun için ücretli abone olmak zorunda değillerdir.

Siparişlerim: Bu bölümde Satıcı firmaların sisteme/uygulamaya girdikleri Hammadde Arz’larına Alıcı firmalar tarafından verilen siparişler gösterilir. Alıcı firması bu bölümde sipariş verilen Satıcı firması ile yazışabilir ya da verdiği siparişini iptal edebilir. Alıcı tarafından iptal edilen sipariş bilgisi ya da Satıcı’ya gönderilen mesajlar anında Satıcı firmaya bildirim olarak sistem tarafından gönderilir.

Filtre bölümünde siparişlerini; Sipariş durumu, Ürün grubu, Firma adına ve Tarihe göre filtreleme ya da sıralama yapabilir. Filtrede yer alan Onaylanan sekmesi seçildiğinde Satıcı firmanın onaylamış olduğu siparişler gösterilir. Reddedilen sekmesi seçildiğinde Satıcı firmanın reddettiği siparişler gösterilir. İptal Ettiklerim sekmesinde ise sizin tarafınızdan (Alıcı firması) iptal edilen siparişler gösterilir. Açık sekmesinde ise sizin (Alıcı) Hammadde Arzlarına verdiğiniz siparişleriniz gösterilir.

Bildirimler: Bu bölüme ilgilendiğiniz ürün gruplarına ait yeni hammadde arzları ve hammadde talepleriniz ile ilgili teklif bildirimleri gelmektedir. Eğer cep telefonunuzda uygulama dışındayken bildirimler ile ilgili sesli uyarı almak istemiyorsanız Ayarlar bölümünden bildirimleri sessize alabilirsiniz. Bu şekilde bildirimleri sadece uygulama içindeyken görebilirsiniz.

Mesajlar: Bu bölüme hammadde taleplerinize gelen teklifler ve hammadde arzlarına verdiğiniz siparişler ile ilgili mesajlarınız gelmektedir.

WEB SİTESİ VE MOBİL UYGULAMA KULLANIMI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAYLAR

1-      Pi Dünya web sitesi ve mobil uygulamasında Alıcı ve Satıcı firmaların sadece firma isimleri görünür. Hiçbir şekilde Adres, Telefon, Yetkili Kişi adı gibi firmaya ait iletişim bilgileri yayınlanmaz. Hem Satıcı hem Alıcı firmalar talep, sipariş, arz ve teklif yazışmalarını ilgili bölümlerdeki mesajlaşma bölümü ile yürüterek iletişim bilgilerini buradan karşı firmaya verebilirler.

2-      Alıcı üye veya abone firmalarının web sitesi/mobil uygulama içerisinde hammadde talebi ile ilgili Satıcı firmadan aldığı Teklif fiyatını/detayını sadece muhatap olduğunuz Satıcı firma ve siz görebilirsiniz. Diğer firmalar (Alıcı ya da Satıcı) aldığınız teklifi göremez.

3-      Alıcı üye veya abone firmalarının web sitesi/mobil uygulama içerisinde Satıcı firma ile arasında geçen yazışmaları sadece mesajı gönderdiğiniz Satıcı firması görebilir. Diğer firmalar ve Yağmur Fuarcılık yazışmalarınızı göremez.

4-      Alıcı üye veya abone firmaların web sitesi/mobil uygulama içerisinde yayınladığı Hammadde Taleplerine ait Satış bilgileri üye Satıcı firmalarının Ana Sayfasında yer alan “Hammadde Talepleri” başlığı altındaki Satışlar filtresinde satış fiyatı olmadan firma adı, ürün adı, satış miktarı, teslim süresi ve talep tarihi olarak yayınlanır. Bu bölümü sadece Üye Satıcı firmalar görebilir. Aboneliği/üyeliği biten Satıcılar firma isminizi göremez. Üye olmayan firmaların Satışlar bölümünü görme ya da filtreleme yapma izni yoktur.